Prezentacja wybranych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich

Szanowni Państwo,
Śląskie otwiera się na swoich mieszkańców, ich potrzeby i oczekiwania. Region nie tylko inwestuje w rozwój infrastruktury, dba o kulturowe dziedzictwo, ale też mocno wspiera aktywność społeczną i zawodową. Sukcesy rozwojowe, jakie nasze województwo osiągnęło w ostatnich latach, to efekt między innymi dobrze wydatkowanych Funduszy Europejskich. Wiele z tych pozytywnych zmian nie byłoby możliwych, gdyby realizacji projektów infrastrukturalnych nie towarzyszyło autentyczne zaangażowanie mieszkańców, którzy są siłą i bogactwem naszego regionu.
Aktywni, kreatywni, przedsiębiorczy. Wielu zmieniło swoje życie dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Unijne fundusze pozwoliły im podnieść umiejętności zawodowe, przekwalifikować się, założyć firmy, a młodym – wkraczającym na rynek pracy – nabyć niezbędnego doświadczenia zawodowego. Śląscy przedsiębiorcy prężnie rozwinęli firmy inwestując w kompetencje swoich kadr.
W albumie, który oddajemy w Państwa ręce, przedstawiamy historie mieszkańców województwa, którzy podjęli wyzwanie i zrealizowali swoje plany. W ich opowieściach, jak w zwierciadle, ukazują się możliwości europejskich programów. Mam nadzieję, że historie naszych bohaterów będą inspiracją i zachętą, by odważnie sięgać po dotacje, które mogą być początkiem nowej i ciekawej drogi.
Zapraszam do inspirującej i napełniającej optymizmem lektury.
Jakub Chełstowski
marszałek województwa śląskiego
Szanowni Państwo,
współczesny rynek pracy wymaga od nas wszystkich ciągłego podnoszenia kompetencji, dostosowywania się do jego rosnących wymagań, a często również przekwalifikowania się. Dobrze zaplanowany rozwój zawodowy przynosi wiele korzyści. Nie tylko w postaci atrakcyjnego wynagrodzenia czy awansu, ale też niezależności, spełnienia i wreszcie – co dla wielu najważniejsze – satysfakcji z pracy.
Fundusze Europejskie ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i poszukiwanie własnej ścieżki zawodowej. Wspierają też osobisty rozwój. Szkolenia i kursy zawodowe, warsztaty i treningi umiejętności społecznych, poradnictwo i staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to tylko część wsparcia, na które możemy liczyć.
Unia Europejska od lat aktywnie pomaga też przedsiębiorcom. Dzięki elastycznemu systemowi usług rozwojowych mogą oni inwestować w pracowników, oferując dopasowane do potrzeb szkolenia. A odpowiednio wykwalifikowany personel pozwala firmom być krok przed konkurencją. To istotne zwłaszcza w warunkach aktualnych wyzwań, związanych z odpowiedzialną transformacją w kierunku zielonej gospodarki. Innowacje, konkurencyjność, silna lokalna przedsiębiorczość – to cele strategiczne województwa śląskiego, które wymagają odpowiednio przygotowanych kadr.
O tym, że dobrze zaplanowane wsparcie przynosi rezultaty przekonują bohaterowie albumu, którzy wykorzystali szansę, jaką daje Unia Europejska. Z energią i determinacją realizowali marzenia, w efekcie odnieśli sukces. To dowód na to, że Fundusze Europejskie niosą realną możliwość zmiany życia zawodowego, a także szansę rozwoju dla firm.
Zapraszam do lektury!
Grzegorz Sikorski
dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach



Całkiem nowa perpektywa
Wielu młodych popełnia błędy już na starcie kariery. Część łatwo skorygować, inne mogą przez lata wpływać na ich zawodowy los, decydując o wyborze przypadkowej ścieżki. Ekonomiści biją na alarm, że w przyszłości to nie brak miejsc pracy, a deficyt kwalifikacji pracowników może okazać się opłakany w skutkach dla gospodarki.


Dobrze nakręcona firma
Własny biznes to marzenie wielu. Jednak nie każdy dysponuje kapitałem, aby założyć firmę, a później determinacją, by wyprzedzać, a nie gonić konkurencję. Wymówek jest dużo. Żadnej z nich nie usłyszelibyśmy od Michała Kurki – uczestnika projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Katowice (III)”.


Odważnie patrz w przyszłość
Angelika Fijał długo pracowała na stanowisku, które nie przynosiło jej satysfakcji. Do zmian brakowało jej jednak odwagi i motywacji. I może drobnego impulsu, który popchnąłby ją we właściwą stronę. Ten przyszedł wraz z unijnym projektem. Dziś realizuje się zawodowo i zachęca innych, by także odważnie patrzyli w przyszłość.