Cyfrowy wymiar biznesu

Odwaga, pasja i kreatywność – to cechy najbardziej pożądane u przyszłych przedsiębiorców. Nie brakuje ich Marcinowi Wójcikowi, który postawił wszystko na jedną kartę i otworzył firmę zajmującą się projektowaniem stron internetowych. W spełnieniu zawodowych celów pomógł mu projekt „Akademia Kompetencji ICT – Inkubator Przedsiębiorczości”.

Fotografia przedstawia Martę Kozłowską. Kobieta, elegancko ubrana, o długich blond włosach i założonymi rękami, uśmiecha się.

Marta Kozłowska,
kierownik projektu „Akademia Kompetencji ICT – Inkubator Przedsiębiorczości” z firmy BLUEFORM Marcin Kozłowski

Sektor nowoczesnych technologii i komunikacji teleinformatycznej (ICT) należy do najdynamiczniej rozwijających się w naszym regionie. Od lat obserwujemy prawdziwy boom na usługi teleinformatyczne, a specjaliści tej branży są najbardziej poszukiwanymi na rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze związanym z nowoczesnymi technologiami mogą znaleźć nie tylko programiści, ale również webmasterzy, architekci i administratorzy baz danych, graficy, a nawet prawnicy czy specjaliści SEO.

Nasze doświadczenia, a specjalizujemy się w branży ICT od ponad dziesięciu lat, wskazują, że prowadzący działalność gospodarczą w tym sektorze mogą zdobywać klientów na rynkach całego świata, a ich firmy szybko zyskują stabilność na rynku. W związku z tym przygotowaliśmy projekt dla mieszkańców regionu po 30. roku życia, którzy zawodowo zamierzali związać się z szeroko rozumianą branżą nowoczesnych technologii informatycznych.

Uczestnicy przeszli szkolenia z prowadzenia działalności gospodarczej, księgowości i podatków, prawa pracy, komunikacji z otoczeniem biznesu i działań marketingowych. Następnie otrzymali dotacje na otwarcie firm. Objęci zostali też wsparciem pomostowym, które mogli przeznaczyć na pokrycie czynszu, opłat, składek zdrowotnych. Do ich dyspozycji byli nasi trenerzy i doradcy, którzy pomagali nowopowstałym startupom przetrwać najtrudniejszy, pierwszy rok działalności.

W ramach projektu powstały firmy związane między innymi z programowaniem, projektowaniem stron i portali internetowych, zarządzaniem urządzeniami informatycznymi czy fotografią.

Marcin Wójcik,
właściciel firmy Ahoj.pro

Z branżą teleinformatyczną związany jestem od początku mojej zawodowej kariery. Doświadczenie zdobywałem najpierw jako freelancer, członek zarządu lokalnego stowarzyszenia, później pracując na stanowiskach menadżerskich. Przez dwa lata prowadziłem też własną działalność, którą musiałem po jakimś czasie zawiesić. To wszystko sprawiło, że mogłem się wyspecjalizować i kiedy ponownie myślałem o uruchomieniu firmy, dokładnie wiedziałem w jakim obszarze chcę działać.

Szukając wsparcia natrafiłem na informację o projekcie „Akademia Kompetencji ICT – Inkubator Przedsiębiorczości”. W trakcie przygotowywania biznesplanu dokładnie określiłem profil swojej działalności. Dotację przeznaczyłem na zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego, który nie tylko zapewnia wysoką jakość świadczonych usług, ale też pozwala mi zadbać o komfort pracy. Firmę uruchomiłem w 2018 roku. Skupiam się na tworzeniu stron internetowych, usługach hostingowych związanych z utrzymaniem infrastruktury, a także pozycjonowaniu stron. Mam stałych klientów, z którymi regularnie współpracuję w ramach usług abonenckich, co zapewnia mi stabilność i pozwala rozwijać firmę. W projekcie bardzo pomocne było wsparcie pomostowe, które szczególnie w pierwszym okresie działalności, było dla mnie buforem bezpieczeństwa.

Praca na własny rachunek przynosi mi satysfakcję. Zakładając firmę, warto jednak pamiętać, że zwłaszcza na początku, to praca 24 godziny na dobę. Trzeba być elastycznym i dopasowywać się do rynkowych potrzeb. Jednak jeśli ktoś lubi wyzwania, to naprawdę warto!

Fotografia przedstawia Marcina Wójcika. Mężczyzna, o krótkiej fryzurze, w niebieskiej koszuli, siedzi przy biurku, na którym znajduje się monitor i telefon.

Projekt

Akademia Kompetencji ICT – Inkubator Przedsiębiorczości
Beneficjent: BLUEFORM Marcin Kozłowski
Wartość projektu: ok. 2,5 mln zł
Dofinansowanie RPO WSL: ok. 2,4 mln zł
Okres realizacji: marzec 2017 r. – czerwiec 2019 r.