Całkiem nowa perpektywa

Wielu młodych popełnia błędy już na starcie kariery. Część łatwo skorygować, inne mogą przez lata wpływać na ich zawodowy los, decydując o wyborze przypadkowej ścieżki. Ekonomiści biją na alarm, że w przyszłości to nie brak miejsc pracy, a deficyt kwalifikacji pracowników może okazać się opłakany w skutkach dla gospodarki. Kompleksowe wsparcie skierowała do tej grupy chorzowska firma consultingowa. Z możliwości jakie oferowała skorzystała m.in. Ewelina Wojtas.

Fotografia przedstawia Agnieszkę Niewierską. Kobieta o prostych, jasnych włosach, ma założone ręce.

Agnieszka Niewierska,
p.o. koordynatora projektu z firmy Recon Consulting Sp. z o.o.

18 procent mieszkańców Polski to osoby w wieku 15-29 lat. Dlatego naszą uwagę kierujemy przede wszystkim w stronę młodych, którzy mają ogromny potencjał. Analizy przynoszą czasem niepokojące obserwacje. Jest to m.in. obawa pracodawców przed zatrudnianiem młodych. Powód jest dobrze znany – to brak doświadczenia, którego w toku edukacji nie mieli szansy zdobyć. W statystykach nie brakuje też osób, które wyjechały za granicę do pracy lub tych, które pochodzą z tzw. trudniejszych środowisk. Nie zapominajmy także o pracujących, jednak często na gorszych warunkach niż oczekiwane, czyli zatrudnionych krótkotrwale, o niskich zarobkach.

Założenia naszego projektu były proste. Wsparcie zaczynało się od doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Po ustaleniu Indywidualnego Planu Działania, uczestnicy brali udział w szkoleniach (kompetencje miękkie, zawodowe, komputerowe), a następnie mogli skorzystać ze stażu bądź zatrudnienia subsydiowanego. Z doświadczenia wiemy, że taki plan daje najlepsze efekty. Udało się zaktywizować ponad 340 osób, choć nie było łatwo. Proces rekrutacji był trudny – udział w projekcie wymagał od uczestników zaangażowania i mobilizacji. Finalnie jednak, zakończył się sukcesem.

Największym zainteresowaniem cieszyło się zatrudnienie subsydiowane. Uczestnicy nie tylko mogli zdobyć zawodowe doświadczenie, ale i stałą pracę – po zakończeniu udziału w projekcie wielu zostało zatrudnionych na dłużej. Po wszystkim napływały do nas podziękowania: za pomoc w życiowej zmianie, za wsparcie w pokonaniu problemów. To wystarczająca motywacja do dalszej pracy, ale też dowód świadczący o tym, że nasz projekt to kawał dobrej roboty.

Ewelina Wojtas,
uczestniczka projektu

Po skończeniu liceum i zdaniu matury rozpoczęła się moja wielka życiowa przygoda. Wyjechałam z Polski i zwiedziłam spory kawał świata. Zaczęło się od Anglii. Potem było jednak bardzo egzotycznie – mieszkałam i pracowałam w Gwatemali, Australii, Wietnamie i na Bali. Wszędzie jako specjalistka do spraw marketingu i mediów społecznościowych – zarówno dla małych kawiarni, jak i większych firm. Byłam jednak samoukiem, nie miałam w tym kierunku wykształcenia, nie przeszłam również żadnych profesjonalnych kursów czy szkoleń.

Po latach spędzonych na podróżowaniu po świecie, w końcu zatęskniłam za domem, spokojem i stabilizacją. Podjęłam decyzję o powrocie. Chciałam zacząć pracę w zawodzie, który dobrze znałam, jednak rzeczywistość mocno moje plany zweryfikowała. To był prawdziwy zimny prysznic. Nie potrafiłam odnaleźć się na rodzimym rynku pracy, a kolejne ogłoszenia pracodawców wymagały wykształcenia i umiejętności potwierdzonych certyfikatami. Swoją szansę odnalazłam w projekcie „Nowe perspektywy dla młodych”. Wraz z doradcą zawodowym określiliśmy moje potrzeby. Przeszłam dwa szkolenia, w tym m.in. kurs budowania stron www w WordPress. Okazał się bardzo pomocny, ponieważ dotyczył ściśle tego, w czym do tej pory się specjalizowałam.

Udział w projekcie pomógł mi w znalezieniu pracy. Nabrałam pewności siebie, a zdobyte umiejętności wreszcie mogłam potwierdzić dokumentami. Jako że doświadczenia mi nie brakowało, znalazłam pracę w Centrum Medycznym INTER-MED, gdzie realizuję się w moim zawodzie.

Fotografia przedstawia Ewelinę Wojtas. Kobieta o długich, kręconych blond włosach, siedzi po turecku, na kolanach trzymając laptopa. Za nią leży deskorolka.

Projekt

Nowe perspektywy dla młodych
Beneficjent: Recon Consulting Sp. z o.o.
Wartość projektu: ok. 3,6 mln zł
Dofinansowanie PO WER: ponad 3,4 mln zł
Okres realizacji: styczeń 2019 – czerwiec 2021