Przejdź do treści głównej

SZKOLENIE TO INWESTYCJA


2018-07-27 08:00

Chcesz rozwijać firmę. Budujesz zespół, który będzie fundamentem Twojego biznesu. Skorzystaj z dofinansowania na szkolenia pracowników. Warto po nie sięgnąć, bo to inwestycja, która się opłaci.

rpo500
Z dziesięcioosobowego zespołu Studia Eos ze szkoleń skorzystało już sześciu pracowników.

90 proc. badanych przez EY Academy of Business uważa, że szkolenia wyróżniają pracodawcę na rynku. Tymczasem w Polsce niewiele firm oferuje pracownikom tę formę rozwoju zawodowego. Jak wynika z badania, inicjatywa wychodzi najczęściej od poszczególnych działów biznesowych (36 proc. wskazań), HR (30 proc.), właściciela lub zarządu (19 proc.) albo pracowników (14 proc.).

Unijne wsparcie

Warto skorzystać z możliwości dofinansowania na szkolenia w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego). PSF funkcjonuje w województwie śląskim od września 2017 roku. To największy program wspierający kompetencje przedsiębiorców ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, o wartości ponad 400 mln zł.

Umożliwia finansowanie usług rozwojowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych z funduszy unijnych. Dofinansowanie wynosi od 50 do 80 proc. kosztów usługi. Usługi rozwojowe to m.in.: szkolenia, studia podyplomowe, mentoring i coaching, doradztwo, e-learning.

Wysokość dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz spełnienia warunków dodatkowych (np. objęcie wsparciem pracowników o niskich kwalifikacjach, w wieku 50+ lub z niepełnosprawnościami czy z branż kluczowych dla rozwoju regionu). Limit dofinansowania dla jednego przedsiębiorcy w ramach jednego projektu na pokrycie łącznych kosztów zakupu usług rozwojowych zależy od liczby zatrudnionych w firmie delegowanych pracowników. Nie może przekroczyć 100 000 zł. Jednocześnie trzeba pamiętać, że średnia kwota dofinansowania na jednego pracownika wynosi maksymalnie 7500 zł.

Szkolenia znajdziemy w Bazie Usług Rozwojowych (BUR), która powstała z przekształcenia portalu www.inwestycjawkadry.pl prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Baza bezpłatnie umożliwia firmom szkoleniowym i doradczym przedstawienie swojej oferty, a przedstawicielom biznesu - zamówienie usług rozwojowych z dofinansowaniem unijnym. Można ją znaleźć pod adresem http://uslugirozwojowe.parp.gov.pl.

Sprawdzone firmy

W Bazie Usług Rozwojowych może zarejestrować się każda firma, także jednoosobowa, która świadczy usługi w obszarze edukacji i rozwoju. Musi spełnić odpowiednie kryteria. Należą do nich: zapewnienie potencjału technicznego, ekonomicznego i kadrowego oraz przestrzeganie zasad etyki zawodowej, a także formalne potwierdzenie posiadania systemu zapewnienia jakości usług.

- Pierwsze cztery kryteria mają charakter deklaratywny. Prawdziwość oświadczenia weryfikowana jest podczas audytów prowadzonych przez PARP po wpisaniu podmiotu do BUR. W przypadku ostatniego kryterium podmiot zaświadcza, że posiada odpowiedni certyfikat lub dokument potwierdzający akredytację aprobowaną przez instytucje zewnętrzne. Druga ścieżka spełnienia tego warunku jest możliwa na podstawie przepisów prawa dotyczących np. studiów podyplomowych - wyjaśnia Szymon Kurek z PARP.

PARP publikuje oraz aktualizuje listę certyfikatów i akredytacji. - Wiarygodność i prawidłowość wszystkich informacji dotyczących spełnienia kryteriów dodatkowych może być sprawdzana przez PARP lub upoważnionych przez nią audytorów zewnętrznych - dodaje Szymon Kurek.

Uczyć przez grę

Szeroka oferta BUR gwarantuje bogaty wybór usług rozwojowych. Bazę można przeszukiwać bez ograniczeń terytorialnych i branżowych. Proponuje także unikalne rozwiązanie na polskim rynku, jakim jest możliwość zamówienia usługi szkoleniowej „szytej na miarę”. Jeżeli w Bazie nie ma szkolenia, jakiego przedsiębiorca szuka, może je zamówić za pośrednictwem modułu „Giełda usług”.

Następnie firma szkoleniowa kontaktuje się z przedsiębiorcą i przygotowuje ofertę dopasowaną do jego wymagań. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje usługę odpowiadającą dokładnie jego potrzebom.

Przedsiębiorca zainteresowany dofinansowaniem do usług rozwojowych powinien się zgłosić do jednego z sześciu wybranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach operatorów, czyli podmiotów realizujących projekty PSF. Ich listę można znaleźć pod adresem rpo.wup-katowice.pl w zakładce „Dofinansowanie na szkolenia dla firm i pracowników”.

Z obserwacji firm, które prowadzą kursy i szkolenia, wynika, że coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się zajęcia w formie np. wykładów, prezentacji w PowerPoint i pytań testowych. Ważne jest stosowanie nowoczesnych metod takich jak gry, symulacje, scenki sytuacyjne czy grywalizacja.

- Pracownicy chcą z rozwoju czerpać przyjemność i dobrze się przy tym bawić. Edutaiment, gry szkoleniowe czy właśnie grywalizacja dają ludziom więcej radości i sprawiają, że nauka staje się dobrą zabawą. Istotny też jest fakt, że uczą się łatwiej, gdy robią to z chęcią, a nie z przymusu i to właśnie dlatego korzystanie z mechanizmów znanych z gier przynosi lepsze i bardziej długotrwałe efekty - podkreśla Grzegorz Primus z firmy Great Interactive.

Docenić pracowników

Tomasz Kanik z Żabnicy, właściciel firmy EACS, już kilkakrotnie wysyłał pracowników na szkolenia. - W branży IT bardzo ważne są kompetencje pracowników, ale również odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają te umiejętności - mówi Tomasz Kanik.

Firma EACS prowadzi usługi doradcze z zakresu architektury korporacyjnej, zarządzania procesami biznesowymi oraz integracji systemów. Realizuje projekty dla dużych przedsiębiorstw, przemysłu, wojska oraz administracji publicznej.

- Architektura korporacyjna jest sposobem patrzenia na organizację jak na złożony system, który musi zostać odpowiednio zaprojektowany, by zapewnić jego płynną ewolucję wraz ze zmieniającą się strategią biznesową. Efektywna pozwala zapewnić pełną integrację danych, aplikacji i procesów w firmie oraz stworzyć strukturę, w ramach której można w sposób ciągły zarządzać zmianą. Chodzi o takie połączenie wielu różnych systemów, żeby możliwa była pomiędzy nimi sprawna komunikacja i wymiana danych - tłumaczy właściciel firmy z Żabnicy.

Kursy dla profesjonalistów IT to jedna z trudniejszych dziedzin szkoleniowych. Biorą w nich udział osoby, które szukają bardzo konkretnej wiedzy popartej doświadczeniem, dlatego ważna jest wiarygodność trenerów.

Przyznaje to Tomasz Kanik. - Oprócz opinii wystawionych przez innych, wcześniejszych uczestników szkoleń, wystarczy zajrzeć na Golden Line, żeby sprawdzić informacje o trenerach - podkreśla.

EACS dostała 80-proc. dofinansowanie do szkoleń. - Jestem zadowolony, bo pewnie nie zdecydowałbym się na tyle szkoleń. Może najwyżej na jedną piątą z nich. A tak możemy rozszerzyć działalność firmy - cieszy się Tomasz Kanik.
Ze szkoleń skorzystało także Studio Urody Eos z Katowic. Z dziesięcioosobowego zespołu na kursach były cztery kosmetyczki (makijaż permanentny, stylizacja rzęs), fryzjerka (strzyżenie) oraz menedżerka (biznesowe).

- O takich możliwościach podnoszenia kwalifikacji dowiedzieliśmy się pocztą pantoflową. Korzystaliśmy z pośrednictwa Funduszu Górnośląskiego. Dostaliśmy 80-proc. dofinansowanie - opisuje Izabela Nowicka, właścicielka studia.

I dodaje: - Szkolenia budują pewność siebie pracowników, a tym samym też zadowolenie klientów. Podnoszą umiejętności, ale też sprawiają, że rośnie ich motywacja wewnętrzna. Samo wynagrodzenie, nawet najlepsze, to za mało. Pracownicy muszą się czuć docenieni, widzieć dla siebie dalsze perspektywy w firmie.

Odpowiednio zaplanowane i dobrane szkolenia sprawiają, że nawet małe firmy mogą sobie na nie pozwolić. Zyskują nie tylko skuteczne narzędzie motywacyjne, lecz także możliwość zbudowania stabilnego zaplecza kadrowego. Dlatego szkolenia należy traktować jak inwestycję. Dzięki dofinansowaniu jest to znacznie łatwiejsze.

98 723 163,40 zł
wyniosło dofinansowanie do usług rozwojowych w zawartych umowach wsparcia do końca czerwca 2018 r.

26 587
osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, skorzystało ze wsparcia w ramach PSF

8322
mikro, małych i średnich przedsiębiorstw uzyskało dofinansowanie na usługi rozwojowe.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś