Przejdź do treści głównej

Spotkali się żeby porozmawiać o wsparciu przedsiębiorczości


2018-03-08 11:16

7 marca br. w częstochowskiej Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach odbyło się spotkanie informacyjne, poświęcone wspieraniu rozwoju firmy z wykorzystaniem funduszy unijnych. Wydarzenie przyciągnęło przedsiębiorców subregionu północnego województwa śląskiego, przedstawicieli organizacji związanych z biznesem , naukowców, a także władze samorządowe.

-Po raz kolejny spotykamy się w Częstochowie, ponieważ ostatnie podobne przedsięwzięcia nie dość, że cieszyły się dużym zainteresowaniem, to jeszcze często po ich zakończeniu docierała do nas informacja zwrotna o potrzebie kolejnych – mówił Marcin Biernat, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach otwierając spotkanie.

-Spotkania, podczas których mówi się o wsparciu przedsiębiorczości z wykorzystaniem funduszy unijnych pełnią bardzo istotną rolę. Na podstawie dzisiejszej frekwencji można wnioskować, że to zagadnienie cały czas interesuje przedsiębiorców nie tylko w subregionie północnym, ale także w całym województwie śląskim. Tam gdzie spotykają się samorząd, biznes i nauka powstają rozwiązania szyte na miarę. Jestem przekonana, że to dzisiejsze spotkanie potwierdzi tę regułę – podkreśliła Marta Salwierak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego reprezentująca marszałka województwa Wojciecha Saługę.

-Fundusze europejskie to z jednej strony olbrzymia pomoc przy inwestycjach infrastrukturalnych, a z drugiej nieocenione wsparcie przy inwestowaniu w kompetencje, które pozwalają dostarczać na rynek pracy nowych specjalistów – stwierdził prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podając za przykład skuteczność częstochowskiego samorządu w pozyskiwaniu funduszy na wsparcie szkolnictwa zawodowego. -Warta podkreślenia jest również zmiana roli miasta w kreowaniu rynku pracy. W naszym mieście kosztem desperackiej walki o jakiekolwiek miejsce pracy, postawiliśmy na jego jakość, która będzie gwarantowała zatrudnionemu bezpieczeństwo i stabilizację – dodał prezydent Częstochowy.

Jednym z głównych elementów środowego spotkania, który cieszył się sporym zainteresowaniem zwłaszcza przedsiębiorców, była informacja o możliwościach wspierania szkoleń pracowników i doradztwa dla firm. –Pod tym względem mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w podejściu do finansowania szkoleń. Odtąd to przedsiębiorcy będą decydowali które szkolenia są dla nich wartościowe i tylko z takich, poprzez partycypację w kosztach, będą korzystać. Umożliwią to takie narzędzia jak Podmiotowy System Finansowania oraz Baza Usług Rozwojowych – przekonywał Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w katowickim WUP. Podkreślił on także, ze województwo śląskie posiada największą alokację środków w kraju na tego typu działania.

Informacje te uzupełniono o inne instrumenty, które wynikają z działalności Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. Zebrani mieli także możliwość przeglądu pozostałych programów europejskich, oferujących wsparcie przedsiębiorczości, o których mówił Józef Wojtas z Lokalnego Punktu Informacyjnego w Częstochowie.

Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat działań częstochowskiego samorządu mających na celu stworzenie wspólnej platformy ułatwiającej kontakt świata biznesu ze światem nauki i edukacji, a także promocji szkolnictwa zawodowego w Częstochowie. –Jego osią jest program Teraz Lepsza Praca, którego głównym zadaniem jest zahamowanie odpływu pracowników i skłonienie ich do powrotu do naszego miasta – mówiła Anna Mielczarek z częstochowskiego Centrum Obsługi Inwestora. W tym kontekście, ale z perspektywy Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, o instrumentach pomocy mówił zastępca dyrektora Piotr Urbaniak.

Z kolei specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach przedstawili wyniki najnowszych badań o sytuacji osób powyżej 50 roku życia. –Okazuje się, że w opinii pracodawców są oni postrzegani jako pracownicy zaangażowani, dyspozycyjni i lojalni. W zamian często przedkładają stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia nad wysokość pensji – zaznaczała Monika Kowalczyk Gnyp z katowickiego WUP.

Więcej na temat badań o sytuacji osób 50+ na wojewódzkim rynku pracy można przeczytać na stronie www.wup-katowice.pl/rynek-pracy/startystyki-i-analizy.

Spotkanie poprzedziło podpisanie umowy pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach a gminą Blachownia o dofinansowanie projektu „W moim miejscy moja praca – wsparcie zatrudnienia na obszarze rewitalizowanym gminy Blachownia".


Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś