Relacja z konferencji: Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?
„Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?" – pod tym hasłem 14 września br. w Będzinie odbyła się konferencja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach mająca upowszechnić wiedzę o Podmiotowym Systemie Finansowania. PSF to dofinansowanie z funduszy unijnych usług rozwojowych, przede wszystkim szkoleń, dla przedsiębiorców i pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Nasz region z kwotą na poziomie 400 milionów złotych plasuje się na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków przyznanych na realizację PSF. Skorzystało z niego już 30 tysięcy osób z ponad 9 tysięcy firm. Na usługi rozwojowe wydano 113 mln złotych. Najaktywniej ze środków na szkolenia i doradztwo korzystają mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione. –To bardzo ważne w dobie walki o pracownika. Trzeba się cieszyć, że pracodawcy dostrzegają konieczność inwestowania w swoich pracowników, bowiem to właśnie oni są największym kapitałem firmy – podkreśliła Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek zarządu województwa śląskiego.
Rok funkcjonowania nowego systemu scharakteryzował Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. – Mówimy o systemie, któremu poświęciliśmy bardzo dużo uwagi. Dzięki temu, wspólnie z operatorami stworzyliśmy system, który bardzo sprawnie funkcjonuje. Nawet w sytuacji, kiedy napotykamy na problemy, sama realizacja programu nie jest zagrożona - mówił.
Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać informacje o dotychczasowych działaniach i ich efektach, a także spotkać przedsiębiorców, którzy skorzystali ze wsparcia. Wszyscy zgodnie podkreślali, że PSF, oferta rozwoju dla pracownika, jest w tej chwili jednym ze skuteczniejszych sposobów na zatrzymanie pracowników. Niezależnie od tego czy była to niewielka spółdzielnia socjalna czy też firma oferująca nowoczesne technologie. Część przedsiębiorców zwracała uwagę na wygodny model finansowania, który zdecydowanie pomaga sfinansować drogie, specjalistyczne szkolenia. Inni z kolei zaznaczyli, że w obliczu braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na rynku, zatrudniają osoby o odpowiedniej motywacji i dopiero później, dzięki szkoleniom, przygotowują ich do wykonywania określonych obowiązków.
Podczas konferencji była także mowa o Bazie Usług Rozwojowych i jej funkcjonalnościach, w tym możliwości wyboru szkolenia „szytego na miarę", czyli dokładnie takiego, jakie potrzebuje dane przedsiębiorstwo.
Drugą część konferencji rozpoczął wykład Pani dr hab. Agaty Austen pod tytułem „Wojna o talenty, czyli jak pozyskać i utrzymać pracowników w firmie". Podstawową nauką dla każdego pracodawcy jest świadomość, iż pracownik nie jest kosztem a inwestycją. Uczestnicy konferencji skorzystali z praktycznych wskazówek jak kompletować załogę, jakie czynniki, poza płacowymi, sprawiają, że pracownik zatrudniony jest trwale i pracuje efektywnie. Konferencję zamknął „Dialog edukacji z biznesem"- panel dyskusyjny z udziałem takich ekspertów jak Bożena Borowiec, dyrektor ROPS, Grzegorz Sikorski, dyrektor WUP w Katowicach, Paweł Kopijer, ekspert w obszarze zarządzania szkoleniami oraz dr Marcin Jakubowski reprezentujący Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Mówiono o konieczności współfinansowania działań edukacyjnych z sektora publicznego i prywatnego, stałej współpracy pracodawców z instytucjami oświatowymi. Podkreślono znaczenie szkoleń miękkich, obok tych dających twarde kwalifikacje, budujących świadomość pracowników, zorientowanie na rezultat.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami przedstawionymi podczas konferencji:
Czas inwestycji – podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Podmiotowego Systemu Finansowania
Usługi rozwojowe a podmioty ekonomii społecznej
Baza Usług Rozwojowych – wybierz szkolenie dla siebie
Wojna o talenty, czyli jak pozyskać i utrzymać pracowników w firmie