Efekty przeszły oczekiwania - mija rok od uruchomienia PSF w województwie śląskim.
14 września w Będzinie odbędzie się konferencja ”Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?”. To hasło, z jakim Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach od roku organizuje wydarzenia promocyjne mające upowszechnić wiedzę o Podmiotowym Systemie Finansowania.
Opracowany przez WUP i zatwierdzony przez Zarząd Województwa Śląskiego autorski model realizacji PSF, mający na celu osiągnięcie jak największej efektywności i racjonalności jego wdrażania, już od roku jest z sukcesem wykorzystywany. Pora na podsumowania i temu celowi poświęcona jest konferencja.
Nasz region z kwotą na poziomie 400 mln zł plasuje się na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków przyznanych na realizację PSF. Skorzystało z niego już 29 tys. osób z 9 tys. firm. Na usługi rozwojowe wydano 98 mln złotych. Najaktywniej ze środków na szkolenia i doradztwo korzystali mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione.
- System wsparcia szkoleniowego firm cieszy się dużym powodzeniem. Najwięcej zainteresowanych jest wśród pracowników mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych. Według szacunków WUP najmniejsze firmy to prawie 80 procent wszystkich korzystających ze wsparcia. Najbardziej popularne są kursy językowe i komputerowe, a także szkolenia realizowane dla tzw. branży beauty, tj. dla pracowników salonów kosmetycznych - podkreśla Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania EFS w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach.
Więcej szczegółów dotyczących efektów PSF uczestnicy będą mieli okazję poznać podczas konferencji.
Znajdź szkolenie w BUR
Tam także spotkają przedsiębiorców, którzy skorzystali ze wsparcia i osoby, które wzięły udział w szkoleniach. Poznanie prawdziwych historii firm, które dzięki PSF zrealizowały swoje cele biznesowe to szczególna korzyść. Będzie także mowa o Bazie Usług Rozwojowych i jej funkcjonalnościach, w tym możliwości wyboru szkolenia „szytego na miarę”, czyli dokładnie takiego, jakie potrzebuje dane przedsiębiorstwo.
Ważnym punktem konferencyjnej debaty będzie Baza Usług Rozwojowych, fundamentalne narzędzie PSF – portal, na którym są zarejestrowane firmy szkoleniowe, udzielające wsparcia współfinansowanego z EFS. To firmy wiarygodne, kompetentne, zweryfikowane i doświadczone, gwarantujące najwyższą jakość usług. Portalem administruje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, której przedstawiciele towarzyszyli pracownikom WUP na licznych spotkaniach informacyjnych organizowanych w wielu miastach regionu.
Podczas spotkań uruchamiano dla zainteresowanych firm szkoleniowych Mobilny Punkt Rejestracji do BUR. Dzięki temu najwięcej firm w Bazie pochodzi ze Śląska. Opieka nad BUR, nad rozwijaniem funkcjonalności tej bazy, szkoleniem w zakresie jej obsługi, to zasługa pracowników PARP.
Przypomnijmy, że dofinansowanie wynosi od 50 do 80 proc. kosztów. Usługi rozwojowe to m.in.: szkolenia, studia podyplomowe, mentoring i coaching, doradztwo, e-learning. Wysokość wsparcia zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz spełnienia warunków dodatkowych (np. objęcie wsparciem pracowników o niskich kwalifikacjach, w wieku 50+ lub z niepełnosprawnościami czy z branż kluczowych dla rozwoju regionu).
Zadbać o talenty
W drugiej części konferencji głos zabiorą eksperci i znawcy tematów związanych z rynkiem pracy. Wprowadzeniem do debaty będzie wykład pod tytułem „Wojna o talenty, czyli jak pozyskać i utrzymać pracowników w firmie”. Specjaliści poradzą, jak kompletować załogę, jakie czynniki, poza płacowymi, sprawiają, że pracownik zatrudniony jest trwale i pracuje efektywnie. Będzie okazja do dyskusji na tematy jak zarządzać talentami, jak pozyskiwać i zatrzymać w firmie ludzi wartościowych, z odpowiednim potencjałem oraz jak budować wizerunek pracodawcy przyciągający talenty.
W dzisiejszej sytuacji na rynku pracy to jedna z istotnych kwestii dla pracodawców. Umiejętność docenienia pracowników jest szczególnie ważna.
Jednym ze sposobów jest dbanie o rozwój zespołu. Sprzyjają temu szkolenia. Izabela Nowicka, właścicielka katowickiego Studia Urody Eos tłumaczy: - W naszym zawodzie nie wystarczy poprzestać na wiadomościach uzyskanych w szkole, gdyż branża kosmetyczno - fryzjerska dynamicznie się rozwija. Wchodzą nowe kosmetyki, trendy i stylizacje oraz stosowane metody.
I dodaje: - Szkolenia pomagają zyskać niezbędne narzędzia, wiedzę oraz umiejętności. Tym samym urozmaicić naszą pracę, uczynić ją zdecydowanie ciekawszą. Budują też pewność siebie pracowników oraz zadowolenie klientów. Podnoszą umiejętności, ale też sprawiają, że rośnie ich motywacja wewnętrzna. Samo wynagrodzenie, nawet najlepsze, to za mało. Pracownicy muszą się czuć docenieni i widzieć dla siebie dalsze perspektywy w firmie.
Z dziesięcioosobowego zespołu EOS na kursach były już 4 kosmetyczki (makijaż permanentny, stylizacja rzęs), fryzjerka (strzyżenie) oraz menedżerka (biznesowe).
O wysłaniu pracowników na kursy myśli też Anna Dzięcioł, właścicielka firmy Anlight z Żarek. Planuje rozszerzyć działalność. Sama w grudniu ubiegłego roku była na dwutygodniowym szkoleniu z makijażu permanentnego w Zielonej Górze. Było to jedyne szkolenie tego typu w całej Polsce, więc dostała na nie dofinansowanie, mimo, że odbywało się poza województwem śląskim. Niedawno urodziła drugiego syna, więc jej dwie pracownice mają sporo pracy.
Kolejnym przykładem inwestycji w rozwój pracowników jest firma Wichary Technologies z Pyrzowic. Jej technologie oraz urządzenia są stosowane w różnych branżach przemysłu, takich jak: górnictwo, kolejnictwo czy recykling. W szkoleniach uczestniczyli pracownicy wielu działów m.in. personalnego, finansowego, umów i przetargów oraz automatyków i kontroli jakości.
Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że każdą firmę w dużej mierze budują pracownicy, wiec wykształcona kadra, to inwestycja w jej rozwój. Tym bardziej, że konkurencja nie śpi.
Spojrzenie w przyszłość
Bardzo interesująco na zakończenie konferencji w Będzinie zapowiada sie panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z rekomendacjami dla usługodawców i usługobiorców „Dialog edukacji z biznesem”. Na czym powinno polegać współdziałanie między tymi środowiskami w celu przygotowania przyszłych kadr pracowniczych? Co zrobić, by szkoły i uczelnie kształciły osoby w kierunkach przydatnych dla zmieniającej się gospodarki, odpowiednio przygotowane do nowych wyzwań? Jak prawidłowo zarządzać programami szkoleniowymi w firmie, by przełożyły się one na zysk i wzrost konkurencyjności. Na te wszystkie pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci, przedstawiciele biznesu i nauki.
Spotkanie to także okazja na spojrzenie w przyszłość, bo PSF jest organizmem żywym, zmiennym, przynoszącym ciągle nowe wyzwania i pytania. Jego skuteczność oraz zagrożenia są na bieżąco analizowane podczas cyklicznych spotkań Komitetu Sterującego PSF. W jego skład wchodzą przedstawiciele WUP, operatorów projektów PSF, Wydziału Rozwoju Regionalnego oraz Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Będą oni także obecni na konferencji.
Wicedyrektor WUP w Katowicach Jacek Kudzior
– Wspieranie adaptacyjności przedsiębiorstw i pracowników do zmieniających się warunków pracy w perspektywie finansowej 2014-2020 odbywa się na zasadach modelu popytowego. To oznacza możliwość dokonania samodzielnego wyboru usługi rozwojowej przez przedsiębiorcę. System popytowy zakłada również częściowy udział przedsiębiorców w kosztach usług, z których skorzystają. Takie rozwiązanie ma na celu zachęcenie ich do podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych.
Konferencja odbędzie 14 września, w godz. 9:00 -15:30, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie (przy placu prof. Włodzimierza Wójcika 1). Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem https://rpo.wup-katowice.pl/register/form/45